Den dětí 2021 - Cesta kouzel

zobrazit všechny fotogalerie

Den dětí 2021 aneb Cesta kouzel přilákala v sobotu 29. 5. k procházce téměř 800 návštěvníků, z toho 420 dětí. Na dvoukilometrové trase vedoucí od poděbradské hydroelektrárny k Havířskému kostelíku čekalo na děti 15 stanovišť plných kouzel. Na trasu se vypravily mezi 10. a 16. hodinou, vybaveny kouzelnickou hůlkou a hrací kartou, knížečkou pro společné čtení. Obsahovala plánek trasy, zadání jednotlivých úkolů a originální příběh, který děti okamžitě vtáhl do děje.

K uvedení do atmosféry akce je zde úryvek z pohádky Čaroděj Symfonius Domikul Juvínus, s níž se děti po cestě seznámily: „Cesta kouzel je pradávný tajemný rituál, který jedenkrát za sto let připravuje starobylé konsilium zasloužilých, stářím vrásčitých čarodějů a čarodějek. Cesta kouzel má prověřit kouzelné schopnosti a znalosti všech čarodějů v kraji. Na cestě je čekají náročné úkoly a zkoušky. Za zdárně vyřešený úkol dostávají symbol dokonalosti, malý pružný kroužek, vyrobený ze vzácné suroviny. Kroužky si postupně navléknou na svou kouzelnou hůlku a jsou pak důkazem zdatnosti, obratnosti a kouzelnických schopností svého nositele. Díky tomu pak čarodějnice a čarodějové postoupí do další, vyšší čarodějnické kategorie…“

„Příjemně jsme se protáhly a moc jsem si celou akci užily“, řekla sympatická maminka, která Cestu kouzel prošla společně se svou čtyřletou dcerkou.  Ta svou maminku okamžitě s úsměvem doplnila: „Nejvíc se mi líbily ryby, hokej a kouzelné fazole.“ Na stanovištích čekaly na děti úkoly, které měly potrénovat jejich smysly, postřeh, fyzické dovednosti a hravou formou je seznámit s několika chemickými nebo fyzikálními „kouzly“. Děti cestou sbíraly ozdoby na svou kouzelnickou hůlku a v cíli si vyzvedly malý dáreček.

Akci Cesta kouzel připravil tým pracovníků DDM Symfonie Poděbrady ve spolupráci s dalšími organizacemi – OSPOD MÚ Poděbrady, Městská knihovna Poděbrady, SDH Velké Zboží, HC Poděbrady, Městské kulturní centrum Poděbrady, Rybářský spolek Poděbrady, M&M Reality, a Polabské mlékárny a.s.. Uskutečnila se pod záštitou starosty Poděbrad a díky finanční podpoře Města Poděbrady. Cílem akce bylo podpořit pohyb a společně strávený čas rodin na rodinné procházce za dodržování platných vládních nařízení.